Prepínač na sporák Amica

Napísal Robert 30.11.2018 2 Komentáre

Medzi najviac kazové súčiastky na sporákoch okrem ohrievacích telies patria prepínače funkcíí na rúru. Prechádza cez ne veľký prúd, ktorý spôsobuje jednak zahrievanie kontaktov a zároveň pri nekvalitných materiáloch prepínačov aj ich roztavenie. Výmena prepínača si už vyžaduje kvalifikovaného odborníka - elektrikára, ktorý si s výmenou zase celkom ľahko poradí. 

Chybu prepínača na rúre zistíme podľa toho, že rúra nehreje napriek tomu, že ohrievacie telesá sú dobré a rovnako sme predtým zmerali okruh termostatu. Často sa roztavené kontakty dajú vidieť už na prvý pohľad. Pri výmene dávame pozor na správne poradie zapojených vodičov, malá nepozornosť spôsobí dosť veľký problém, ak sa pomýlime. Servisné návody často zapojenie neuvádzajú a tak sa ťažko dopátrame k správnemu zapojeniu. 

 

roztavený prepínač sporáku Amica

 

Na sporáky značiek ako Beko dodávame originálne prepínače dodávané od výrobcu spotrebičov, takže sa zapájajú úplne rovnako. Treba si len dať pozor na káble a dutinky, aby neboli po zatlačení do kontaktov voľné, mohli by sa opäť v krátkom čase vznikom prechodového odporu roztaviť.

Pôvodné prepínače na sporákoch značky Amica sa už nahradzujú novými typmi. Dôvod je jednoduchý, lacné celoplastové prepínače sa rýchlo roztavili hlavne pri kontaktoch, cez ktoré prechádza najväčší prúd. 

Nové typy sú už kvalitné s kovovou oskou, ktoré by mali vydržať podstatne dlhšiu prevádzkovú dobu. Vyrába ich známy španielsky výrobca Gottak alebo taliansky Dreefs.

 

Zapojenie prepínača Amica

 

Každý prepínač zvykne mať všetky konektory očíslované. Vtedy je prepojenie káblov jednoduché, postupujeme podľa čísel na starom a rovnako novom prepínači. Väčšinou sú v rovnakom poradí. Pred každou výmenou prepínača však každopádne odporúčam odfotiť si pôvodné zapojenie. Stane sa, že nejaký ten kábel zabudneme a neskôr už bude problém nájsť, kde bol umiestnený.

Na prepínačoch, na ktorých je umiestnený aj termostat, je zapojenie trochu iné, preto uvádzam obrázok, ako má byť zapojený štvor aj päť-polohový. Štvorpolohový nemá funkciu grilu, preto má o jednu polohu menej.

 

Zapojenie 4-polohového prepínača Gottak

Zapojenie prepínača Amica - 4-polohový s pripojením na termostat

Zapojenie prepínača Amica

 

Zapojenie 5-polohového prepínača Gottak

Zapojenie prepínača Amica - 5-polohový s pripojením na termostat

Zapojenie prepínača Amica s termostatom

 

Ostatné 6, 7, 10 a 11 polohové prepínače sú očíslované, takže zapojenie nebude problém.

 

Štítky: prepinac amica

2 Komentáre

Jan Krásny:
04.05.2019, 11:12:46
Odpovedz

prosím ak môžete pomôcť. Potreboval by som foto zapojenie prepínača sporáku AMICA GES 233D Je to 7 polohový prepínač a má osem parov kontaktov Ďakujem Krásny

Gabriel:
10.08.2019, 13:22:30
Odpovedz

Prosim ak mozete pomoct. potreboval by som foto zapojenie prepínača sporáku AMICA AMICA GES 233D Je to 7 polohový prepínač a má osem parov kontaktov Ďakujem Krásny

Robert Krakovský:
16.09.2019, 10:39:08

Nemám, ale dám tu zapojenie, ak sa k nemu dostanem.

Napíš komentár