Akú práčku kúpiť

Napísal Robert 30.05.2018 0 Komentáre

Akú práčku kúpiť

 

Dostal som dnes takúto otázku:

Dobrý deň,
potreboval by som poradiť s výberom pračky - tak aby mala rozoberateľný bubon, aby som mohol u Vás objednať náhradné diely, ktoré by sa prípadne opotrebovali. Pýtam sa preto, lebo som mal Whirlpoolku a tam bol vonkajší bubon z plastu zlisovaný nerozoberateľne dohromady, čiže výmena topného telesa, gufera a ložísk neprichádzala do úvahy. Rád by som sa takýmto obchodným taktikám výrobcov vyhol. Viete mi poradiť rozoberateľnú a opraviteľnú práčku? Ďakujem.
S pozdravom Ch....

 

Dobrý deň, máte pravdu, výrobcovia sa snažia opravu nových práčok čo najviac skomplikovať, pretože je to pre nich výhodnejšie, predaj novej práčky je väčším ziskom ako predaj náhradného dielu. A vašu voľbu kúpiť práčku, kde sa dajú vymeniť ložiská chápem, pretože toto je veľký problém, ak na zváranej nádrži krátko po konci záruky ložiská odídu, oprava je náročná a taká drahá, že pri lacnejších modeloch je výhodnejšie kúpiť novú. A nie je to ojedinelý prípad.

Niektorí výrobcovia náhradné diely zámerne predražujú, aby bolo pre zákazníka výhodnejšie kúpiť nový spotrebič. Napríklad cena obyčajného plechu na dvierka práčky Whirlpool, ktorý často začne hrdzavieť po skončení záruky, sa pri niektorých modeloch vyšplhala ku 70 eurám, a to nie je jediný diel, ktorý má takúto prehnanú cenu.

Po vyše 20-ročných skúsenostiach zo servisnej činnosti môžem odporučiť pár výrobcov. Napríklad počas niekoľkých rokov som sa stretol s minimálnym množstvom opráv pri práčkach Beko Beko náhradné diely do práčky Hoci je nádrž nerozoberateľná, bolo veľmi málo prípadov, že ložiská odišli. To sa týka aj elektroniky, prakticky sa na práčkach Beko nemení. Samozrejme majú aj svoje slabiny, keď sa občas odtrhne držiak tlmiča, ktorý je súčaťou celej skrine práčky a oprava je tak zložitá, že je lepšie si kúpiť novú. Sú to však ojedinelé prípady, väčšina závad sa dá veľmi rýchlo vyriešiť samotnými používateľmi.

 

zváraná nádrž práčky

Ďalšou celkom spoľahlivou značkou je LG LG náhradné diely na práčku Nové modely používajú direct drive motor, preto sa tam dajú ložiská aj vymeniť. Je to aj celkom potrebné, pár krát som ich už menil. Avšak na druhej strane podpora servisu zo strany LG po dlhoročných skúsenostiach nie je veľmi na pochvalu.

 

Motor-pracky-lg-direct-drive

 

Ako poslednú možnosť by som bral do úvahy značku Electrolux, predovšetkým zvrchu plnené práčky, tam sa ložiská menia pomerne jednoducho.

 


Ak však chcete mať záruku, že aj keď sa vám práčka pokazí, bude ju mať kto opraviť, zistite si u o opravárov vo vašom okolí, či opravujú aj značku, pre ktorú ste sa rozhodli. Pretože na niektoré veľmi známe značky budete mať problém nájsť servisáka. Začnite značkou Samsung a dajte vedieť, či sa podarí :)


 

PS: Úplne najlepšie však boli Tatramatky, síce sa často opravovali, ale dalo sa na nich opraviť hádam úplne všetko a často si to robili ľudia aj sami doma na kolene :)

 

práčka Tatramat - náhradné diely

 

Podrobnejšie recenzie či pohľad na práčky čoskoro pripravím.

 

Štítky: beko lg electrolux

Napíš komentár