Ako premerať ohrievacie teleso práčky

Napísal Robert 16.07.2018 7 Komentáre

Nezohrieva práčka vodu? Ako zistiť, či je zlé ohrievacie teleso? 

Hoci prvý krok, keď práčka prestane zohrievať vodu, je výmena špirály, nie vždy je tento krok správny.

Prehľad možných závad:

  • vadné ohrievacie teleso
  • vadný teplotný snímač
  • poškodené napájanie ohrevu
  • chybná riadiaca jednotka - programátor

 

Výmenu ohrievacieho telesa na práčke odporúčam vykonať až po predchádzajúcom premeraní tohto telesa, aby sme sa vyhli ďalšiemu zbytočnému zisťovaniu závad a výmene dielu, ktorý je dobrý. Ak sa nám zdá, že práčka nezohrieva vodu, nemusí byť príčinou prepálená špirála. Funkčnosť ohrevu na práčke vykonáme nasledujúcimi krokmi:

Čo budeme potrebovať:

multimeter (digitálny alebo analógový) alebo ohmeter

 

ako premerať špirálu práčky

 

skrutkovač alebo náradie na uvoľnenie krytu

Vypnite práčku!

Bezpečnosť pri práci by mala byť prvoradá. Pred začatím opravy sa uistite, že práčka je vypnutá a prívodný kábel odpojený zo siete, pretože nové práčky sú pod napätím aj po vypnutí hlavného spínača on/off.

Aká je chyba, ak práčka nedokončí prací cyklus?

Častým príznakom prepáleného ohrievacieho telesa je, že práčka nedokončí prací cyklus. Spôsobí to, že práčka perie až kým nedosiahne navolenú teplotu. Samozrejme ak je vadná špirála, voda sa nikdy nezohreje. Ďalšia možnosť je, že elektronika vypíše chybové hlásenie vadného ohrievacieho telesa (Whirlpool - F08, F12, Ariston, Indesit - F05 atď.). Je možné, že počas prania topné teleso vyhodí poistky.

  • vadné ohrievacie teleso

Aby sme sa dostali ku špirále, na väčšine zpredu plnených práčok budeme potrebovať otvoriť zadnú stenu, vtedy stačí odobrať zadný plech. Niektoré modely majú však teleso zpredu (LG, Samsung, Whirlpool, Bosch). Tam je prístup trochu zložitejší, často musíme odobrať vrchnú dosku, uvoľniť prednú manžetu na dverách a zámok dverí. Predný plech drží na skrutkách úplne dole a niekedy aj pod predným ovládacím panelom. Pri zvrchu plnených práčkach je dobré vedieť, na ktorej strane je ohrev umiestnený. Najčastejšie je to pravá strana práčky. Plech sa vysúva smerom dozadu (Electrolux, Zanussi, Whirlpool) alebo len do strany (Ariston, Indesit).

 


 

Teleso sa nachádza pod bubnom. Začneme odpojením káblov od svoriek telesa. Multimeter nastavíme na najnižšie hodnoty merania odporu a premeráme odpor špirály na svorkách. Funkčné teleso má hodnotu odporu medzi 22 - 41 ohmov. Ak nenameráme odpor, je zrejmé, že je teleso prepálené, tu pomôže len výmena.

 

meranie odporu ohrievacieho telesa na práčke

 

Jednou z príčin poruchy ohrevu môže byť aj zvod na telese. Multimeter nastavíme na meranie najvyšších hodnôt odporu. Svorky multimetra dáme na jeden z napájacích svoriek špirály a na kostru - uzemnenie. Nemali by sme namerať žiadny odpor ani v megaohmoch. Akonáhle nám ukáže multimeter menej ako 2 megaohm, je ohrievacie teleso vadné a treba ho vymeniť.

 

meranie izolačného odporu špirály na práčke

 

  • vadný teplotný snímač

Teplotný snímač sa nachádza buď vedľa topného telesa alebo je priamo zasunutý do neho. Odpojíme napájací kábel a multimeter nastavíme na vyššiu hodnotu merania odporu. Svorky multimetra umiestnime na kontakty snímača a zmeráme odpor, mal by mať od 20 do 50 kohmov. Funkčnosť môžeme overiť aj tak, že snímač vezmeme do ruky. Ohrievaním odpor snímača pomaly klesá.

  • poškodené napájanie ohrevu

Ak sme premerali odpor telesa aj teplotného snímača a vyzerajú byť bezchybné, skontolujeme všetky káble, ktoré vedú od elektroniky, či nie sú poškodené alebo odpojené.

  • chybná riadiaca jednotka - programátor

Akonáhle sme ani doteraz nenašli chybu, poškodená bude pravdepodobne riadiaca jednotka

5 tipov, ako neurobiť chybu pri výmene špirály v práčke.


 

Ako si správne vybrať ohrievacie teleso

 


 

Štítky: error code teleso

7 Komentáre

Roman:
30.12.2018, 12:43:34
Odpovedz

Zdravim Vas, poprosil by som Vasu radu pri vybere suciastky do pracky Whirpool AWE7729 Pracka vyhodila chybovy kod F12 Tak som podla vasich rád zmeral špiralu a odpor, Spirala mi hadze odpor 24,2Ohm. Teplotne cidlo iba 13kOhm a pri zohriati v ruke kleslo na 9kOhm.(podla Vasich rozpati hodot je to malo a podla mna si tym padom riadiacka mysli ze je spirala prehriata) Kabelaz do riadiacky je Ok. Bude to podla Vas v tom teplotnom cidle? Bo je tam po ceste do riadiacky na jednej vetve este jedno rele a to som zatial nemeral. Cidlo je znacky ELTH 2790046 Ak si myslite aj Vy ze by to mohlo byt v nom tak mi prosim napiste ake cislo dielu mam od Vas objednat. Dakujem za odpoved/radu. Prajem krasne sviatky. S pozdravom Bartfay Roman.

Robert Krakovský:
31.12.2018, 09:15:52

Čidlo bude v poriadku, to by vyhadzovalo chybu F05. Ak je teleso aj nemerateľný odpor na kostru v poriadku, môže byť chyba v elektronike, väčšinou odchádza spínacie relé.

Roman:
11.01.2019, 23:15:03
Odpovedz

Dakujem za odpoved,Mate skladom aj take rele? Popripade mi napiste vase objednavacie cislo pod ktorym si to mozem u Vas objednat. Dakujem

Robert Krakovský:
15.01.2019, 08:31:39

Nie, toto len v špecializovanom obchode.

Tomas:
22.02.2019, 14:12:00
Odpovedz

Dakujem za navod. V mojom pripade to bol zvod na telese. Postup vymeny je mozne najst na youtube.

Tibor Hrdlička:
16.06.2019, 08:15:47
Odpovedz

Dobry den,máme model pračky Whirlpool awe 7519 a viackrát pred ukoncenim prania svietil servis a porucha Fdl /zámok dverí/. Dá sa funkčnost zámku dverí premerat,preskušat,alebo sa to rieši rovno výmenou?Nemože byt chyba v inom okruhu,ked porucha nabieha stale 1minutu pred ukončenim prania.Ďakujem

Róbert Krakovský:
16.09.2019, 10:37:48

Asi len vymeniť zámok.

Věra Sadilková:
20.08.2019, 14:24:15
Odpovedz

mám pračku Whirpool a vyhodnocuje mi chybu F-8.Kolik stojí spirála a kolik topné těleso?Diky za odpověd.

Věra Sadilková:
20.08.2019, 14:28:18
Odpovedz

Mám pračku Whirlpool ,vyhodnocuje mě to chybu F-8.kolik stojí spirála a kolik topné těleso.Díky za odpověd.

Róbert Krakovský:
16.09.2019, 10:36:54

Cena 12 eur.

Monika Lackovičová:
11.09.2019, 22:48:59, http://Whirlpool
Odpovedz

Dobrý večer chcela by som sa spýtať mám práčku po oprave pisalo mi chybu F8 vymenili mi spiralu a aj tak na konci cyklu píše. Chybu F8 poradíte mi kde by mohol byť ešte problém ďakujem

Róbert Krakovský:
16.09.2019, 10:36:33

Môže byť ešte problém v programátore, dá sa to opraviť, zavolajte alebo napíšte email.

Napíš komentár