Ako si správne vybrať ohrievacie teleso do práčky

Ako si správne vybrať ohrievacie teleso do práčky

Väčšina nových práčiek je už vybavená elektronickým systémom, kedy elektronika poruchu ohrievacieho telesa detekuje a vypíše chybový kód, napr. F08 alebo F12 pri práčke Whirlpool.

Ak práčka nezohrieva vodu, pravdepodobne bude potrebné vymeniť ohrievacie teleso. Ak sme si istý touto závadou, nezostáva nič iné, len si vybrať správnu špirálu.

Ak máme servisný manuál, výber je jednoznačný, teleso si overíme podľa servisného čísla v popise. Napríklad ohrievacie teleso AWT má servisný kód “4812 259 28835”. Rovnaké teleso môže mať viacero servisných kódov, keďže tá istá špirála sa používa v množstve rôznych modelov. Teleso vieme vyhľadať aj podľa výrobcu práčky, stačí do vyhľadávania zadať značku alebo rovno vybrať výrobcu.

Ak sa vám ešte stále nedarí nájsť ten správny typ vhodný na vašu práčku, najlepšie riešenie je teleso porovnať podľa fotografie na stránke, popisu a rozmerov.

  • výkon ohrievacieho telesa práčky
výkon ohrievacieho telesa práčky

Teleso môžeme vyhľadať podľa výkonu, nie je to však najdôležitejší faktor. Špirála sa dá nahradiť, rozdiel vo výkone +- 10% je v tolerancii, väčšinou však nájdeme aj výkonovo rovnaký náhradný diel.

  • dĺžka ohrievacieho telesa práčky
dĺžka ohrievacieho telesa práčky

Dĺžka ohrievacieho telesa je podstatná, rozmery sú uvádzané od príruby, teda časti, ktorá je vo vnútri práčky. Úzke práčky majú kratšie telesá, keďže pracia vaňa je samozrejme užšia.

  • otvor pre čidlo – snímač teploty
ohrievacie teleso na práčku s otvorom a bez otvoru

Dôležité je skontrolovať, či má teleso otvor pre čidlo NTC alebo nie, na starších typoch práčok bol snímač teploty samostatne na boku nádrže.

  • tesniaca manžeta ohrievacieho telesa
špirála práčky s límcom a bez límca

Existuje zopár typov tesniacej gumy. Buď je guma s límcom, väčšinou sa používala v kovových nádržiach, ale už aj v plastových, alebo guma bez límca, použiteľná len v plastových nádržiach.

Na niektorých modeloch práčok sa používala aj širšia guma, napr. na Whirlpool FL alebo Ignis.

  • tepelná poistka ohrievacieho telesa
ohrievacie teleso práčky s tepelnou poistkou

Pri plastových vaniach dôležité overiť, či má špirála tepelnú poistku. Je to ochrana proti roztaveniu nádrže a následnému vytečeniu vody, ale aj proti požiaru. Ak na telese vznikne skrat, môže sa stať, že špirála zostane napájaná priamo cez silový vodič, to znamená, že sa bude nahrievať nepretržite, aj keby v práčke nebola voda a programátor nedal pokyn na ohrev. Tepelná poistka teleso pri určitej teplote úplne odpojí od napájania. 

Na telese je tepelná ochrana vyznačená značkou poistky.

  • tvar ohrievacieho telesa
tvar ohrievacieho telesa na práčku

Niektoré modely práčok majú špecifický tvar kvôli samotnej konštrukcii práčky, tam sa náhrada hľadá ťažko, bude potrebné nahradiť presne rovnakým typom pre ten ktorý model.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Nákupný košík
Scroll to Top